Zdravé střevo

Už asi každý slyšel o tom, že imunita sídlí ve střevě. Ve střevě sídlí triliony bakterií, které komunikují s mozkem, hlídají, co do krve vstoupí co nevstoupí, produkují látky jako butyrát, který je klíčový při obnově střevní bariéry atp. Dysbióza vede k mnoha zdravotním problémům jako alergie, autoimunitní onemocnění či mentální poruchy. Péče o střevo je na místě úpravou stravy a zvýšenou konzumací zdravých probiotik, prebiotik, vlákniny a polyfenolů.

Tak jako jsme zapříčinili globální oteplování a změny klimatu, což má devastační dopad na mnohé ekosystémy na zemi, tak jsme si svými činy zapříčinili narušení zdravého střevního mikrobiomu, protože jsme mu narušili ekosystém, ve kterém zdravé mikroby v symbióze nažívali. Jak je možné, že kmeny domorodců nemají vředy žaludku, SIBO, IBS, rakovinu, dokonce ani reflux? Na našem zdraví střeva se podepsal moderní způsob života, život s dezinfekčními prostředky, antibiotiky a procesovanými potravinami. Každá nemoc, která pramení ze střeva je krutá daň za to, že jsme šli proti přírodě – šlechtíme ovoce, zeleninu, obiloviny, zvířata. Je kolem nás ještě něco původního?

Fabrika ve vašem těle, vaše fermentárna potravy (střevní mikrobiom) rozhoduje o vašem zdraví. Neboť všechny potřebné nutrienty do těla dostáváme přechodem přes tuto továrnu. Bakterie – tedy Vaši pracovníci kontrolují stres – produkci hormonů, syntézu vitamínů a jejich práce ovlivňuje každý jeden orgán. Neskutečně záleží na tom, co jíme, protože o triliony zaměstnanců v továrně je přece třeba velmi dobře pečovat.

Fermentují vlákninu: Některé střevní bakterie rozkládají vlákninu na mastné kyseliny s krátkým řetězcem (SCFA), jako je kyselina octová a kyselina máslová. Tyto SCFA jsou pak absorbovány naším tělem.
Ochrana: Některé bakterie si poradí s vetřelci jako je například rotavirus.
Detoxikační funkce: Některé bakterie pomáhají játrům, protože neutralizují toxiny, které přijímáme potravou.
Syntéza vitamínů: Střevní bakterie pomáhají syntetizovat vitamín B a vitamín K.
Metabolismus: Hrají také roli při metabolizování žlučových kyselin, sterolů a xenobiotik.
Endokrinní funkce: Střevní flóra funguje jako endokrinní orgán a produkuje sloučeniny podobné hormonům.

Imunitní modulace: Dysregulace střevní flóry vede k zánětlivým a autoimunitním procesům. Některé bakterie ovlivňují imunitní systém tím, že regulují aktivitu určitých imunitních buněk, čímž chrání organismus před vznikem autoimunitních onemocnění.